V Banskobystrickom samosprávnom kraji kandiduje na post predsedu desať kandidátov. Kandidáti na župana v Banskobystrickom kraji mali čas doručiť kandidátne listiny zapisovateľovi  volebnej komisie samosprávneho kraja najneskôr 60 dní pred konaním volieb, teda do 5.9.2017. Kandidatúru na post Banskobystrického župana oficiálne potvrdili nasledovní kandidáti.

 

Martin Juhaniak – kandidát na župana Banskobystrického kraja

Martin Juhaniak sa narodil v roku 1983 v Brezne. Študoval na Právnickej fakulte UMB v Banskej Bystrici. Po vysokej škole pracoval ako vedúci majetkového odboru na Obvodnom úrade v Brezne, ako vyšetrovateľ ekonomickej kriminality a korupcie pri PZ v Banskej Bystrici a v súčasnosti zastáva funkciu prednostu Mestského úradu v Brezne. S prácou vo verejnej správe má desaťročné skúsenosti. Vo voľnom čase sa rád venuje rodinnej pekárni – Breznianska cukráreň, ktorá sa špecializuje na tradičnú výrobu horehronských koláčov.

Viac o Martinovi Juhaniakovi


Igor Kašper – kandidát na župana Banskobystrického kraja

Igor Kašper  je ekonóm s pätnásťročnou praxou. Vybudoval úspešné firmy a mnohým ľuďom dal prácu. Už druhé volebné obdobie sa venuje komunálnej politike ako poslanec mestského zastupiteľstva. V posledných voľbách v Banskej Bystrici dosiahol druhý najlepší výsledok spomedzi všetkých kandidátov. Aktuálne sa Igor začal zaoberať aj problémami, ktoré siahajú za hranice Banskej Bystrice a vo voľbách do VÚC 2017 kandiduje na pozíciu župana Banskobystrického samosprávneho kraja.

Viac o Igorovi Kašperovi


Martin Klus – vzdal sa kandidatúry

Doc. PhDr. Martin Klus, PhD., MBA je slovenský politológ. V rokoch 2009 – 2014 patril medzi najcitovanejších slovenských politológov. Počas tohto obdobia poskytol stovky politických analýz domácim, ale aj zahraničným médiám.  Od roku 1999 sa aktívne realizuje aj v rámci tretieho sektora s cieľom zvýšiť občiansku či študentskú participáciu na verejných veciach.

 

Viac o Martinovi Klusovi


Marián Kotleba – kandidát na župana Banskobystrického kraja

Ing. Mgr. Marian Kotleba, narodený 7. apríla 1977 v Banskej Bystrici je predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, volebný líder Ľudovej strany Naše Slovensko, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, člen Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a bývalý pedagóg. V minulosti pôsobil ako vodca nacionalistického politického hnutia Slovenská pospolitosť (2003 – 2007), ktoré bolo v roku 2006 rozpustené najvyšším súdom pre jeho extrémistické politické tendencie a rozpor s ústavou.

Viac o Marianovi Kotlebovi


Ján Lunter – kandidát na župana Banskobystrického kraja

Ján Lunter sa narodil rázovitej obci Telgárt na Horehroní. Vyrastal v početnej rodine s piatimi súrodencami. „Vďaka otcovi som zažil inšpiratívne detstvo,“ hovorí Ján Lunter. „Bol zodpovedný, nikdy som ho nevidel v posteli. Večer išiel spať ako posledný a ráno vstával prvý.“

 

Viac o Jánovi Lunterovi


Stanislav Mičev – vzdal sa kandidatúry

Stanislav Mičev, narodený 11. decembra 1957 je od apríla 2006 riaditeľom Múzea SNP v Banskej Bystrici. Absolvoval vysokoškolské štúdium na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Po vysokej škole prispieval do novín a časpopisov a venoval sa písaniu scenárov k filmom a rozhlasovým reláciám. V súčasnosti kandiduje na pozíciu župana Banskobystrického samosprávneho kraja.

Viac o Stanislavovi Mičevovi


Ivan saktor - kandidát na župana BBSK

Ivan Saktor – vzdal sa kandidatúry

Ivan Saktor, narodený 14. októbra 1954 v Lučenci bol primátorom Banskej Bystrice a prezidentom Konfederácie odborových zväzov. V rokoch 1974 až 1977 bol robotníkom v strojárskej výrobe, od roku 1977 do roku 1991 pracoval v stavebníctve. V roku 2000 ukončil štúdium na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave s titulom magister sociálnej práce. V decembri 2006 bol zvolený za primátora Banskej Bystrice.

Viac o Ivanovi Saktorovi


Milan Urbáni – kandidát na župana Banskobystrického kraja

MUDr. Milan Urbáni absolvoval v roku 1967 Lekársku fakultu UPJŠ v Košiciach. Od roku 1967 pracoval ako lekár v Banskej Bystrici. V rokoch 1975 až 1980 pôsobil ako primár v Central Hospital Kabwe v Zambii, neskôr v Líbyi. V roku 2002 bol zvolený za poslanca NR SR za HZDS. Na sneme strany 14. júna 2003 v Púchove bolo HZDS premenované na ĽS-HZDS. Milan Urbáni bol zároveň na tomto sneme zvolený za podpredsedu ĽS-HZDS pre vnútornú politiku.

Viac o Milanovi Urbánim

 


Jozef Šimko - kandidát na župana BBSK

Jozef Šimko – vzdal sa kandidatúry

Jozef Šimko, narodený 22. januára 1951 v Rimavskej Sobote je regionálny politik a od roku 2010 je primátorom Rimavskej Soboty. V roku 2013 sa stal poslancom krajského zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja. V novembri 2013 oznámil svoj zámer kandidovať za prezidenta v prezidentských voľbách 2014. Vo voľbách však nepostúpil do druhého kola. Vo voľbách do VÚC 2017 sa uchádza o post župana Banskobystrického samosprávneho kraja.

Viac o Jozefovi Šimkovi

 


 

Pavel Greksa – kandidát na župana Banskobystrického kraja

O mandát župana Banskobystrického samosprávneho kraja sa vo voľbách do VÚC 2017 bude uchádzať aj Pavel Greksa. Aktuálne pôsobí ako starosta obce Mýtna, ktorá sa nachádza v okrese Lučenec. Greksa svoju kandidatúru oznamoval už začiatkom roku 2017, no vo februári svoj zámer prehodnotil a kandidatúru stiahol. Opäť sa však rozhodol kandidovať a už by jeho rozhodnutie malo vyť definitívne.

Viac o Pavlovi Greksovi

 


 

Miroslav Gálik – kandidát na župana Banskobystrického kraja

 


 

Znenek Očovan – kandidát na župana Banskobystrického kraja

 


 

Alena Piovarčiová – kandidátka na županku Banskobystrického kraja

 


 

Jozef Sásik – kandidát na župana Banskobystrického kraja